Nightlife al een jaar lang onafgebroken op slot

Al één jaar lang geen grote feesten in discotheken en dancings. Dat is de harde realiteit voor de 157 Vlaamse discotheken en nachtclubs. “Vorig jaar was vrijdag 13 maart echt een rampavond voor onze clubuitbaters. Ons nachtleven ging op slot. Een jaar later is dit nog steeds het geval, zonder ook maar één enkele openingsdag te hebben gekregen. Niemand had dit een jaar geleden voor mogelijk gehouden. Het is de kleinste kamer van ons horecahuis, maar ook zij verdienen alle kansen en steun om deze overmachtsituatie te overleven. Zodat we ook na corona terug in de straten kunnen verdwalen”, zegt CEO van Horeca Vlaanderen Matthias De Caluwe.

Nightlife Voorstel 1


Een avondje volledig losgaan, dansen met vrienden op de nieuwste beats en luidkeels meebrullen. Het lijkt haast ver verleden tijd, want al een jaar lang moeten discotheken en dancings hun deuren verplicht gesloten houden. Het is de harde realiteit voor de 371 Belgische bedrijven met hoofdactiviteit - nacecode 56.302. Hieronder verstaan we de discotheken, dancings, nachtclubs, privéclubs en dergelijke.

Deze 371 bedrijven zijn goed voor 1303 rechtstreekse arbeidsplaatsen (voltijds, deeltijds en speciaal regime). Daarbovenop komen uiteraard nog de vele jobstudenten en arbeidskrachten via uitzendkantoren. Ook voor de coronacrisis had de subsector het al niet makkelijk en was ze aan het uitdunnen. Begin van de 21ste eeuw waren er nog 775 discotheken en dancings. In 2019 bedroeg nog slechts 371 zaken.

Horeca Vlaanderen

Bron: Statbel
Bewerking: kenniscentrum Horeca Vlaanderen


De discotheken en clubs verdwijnen al jarenlang langzaamaan uit de kleinere gemeenten en concentreren zich meer en meer rond en in steden. De subsector kampt al lang met vele uitdagingen: jongeren spenderen hun geld vaker aan festivals dan aan clubs, daarnaast gaat ook een groter deel van hun budget naar koffiebars en daghoreca en is het thuis indrinken helaas een fenomeen. Alle factoren samen zorgden voor een stevig inkomstenverlies voor de nachthoreca. En nu komt de coronacrisis hier nog bovenop.

Toeristische troef

Het aanbod van ontspanning en uitgaansmogelijkheden is een belangrijk motief voor de Belgische verblijfstoerist om een Vlaamse stad te bezoeken. Het belang van de avond- en nachthoreca als motief neemt toe doorheen de tijd. Maar er is nog ruimte voor en nood aan groei.

“Het bepaalt mee de populariteit van een stad als bestemming en zo profiteren heel wat andere sectoren mee. Uit data van de Club-commissie in Berlijn bleek in 2016 dat 35% van de overnachtingen afkomstig was van nightlife-bezoekers. Die impact is dus niet te onderschatten”, aldus De Caluwe.

Herstelmaatregelen

Hoe langer gesloten, hoe groter de noden. Dat is niet anders voor de 157 Vlaamse discotheken en clubs die nu al een jaar op slot zijn. Reserves zijn op, perspectief ontbreekt en bijkomende ondersteuning is dan ook nodig. Horeca Vlaanderen vraagt duidelijkheid voor de subsector op het volgende Overlegcomité, om zo te kunnen bijsturen.

“Het DNA van ons nachtleven is mensen laten genieten: dansen, samen zijn en onvergetelijke momenten beleven. Door corona kan dit nu niet, en zicht op een datum waarop de deuren terug open mogen is er niet. Daarom moet op het volgende Overlegcomité duidelijkheid gegeven worden. Zeg op zijn minst tot wanneer het zeker niet kan. Dat kan goed of slecht nieuws zijn, maar op die manier kunnen wij tenminste het overleg over steunmaatregelen verder gericht voeren in functie van die duurtijd. En ook kunnen zo onze ondernemers hun businessplannen aanpassen. Niks is zo erg zoals nu tasten in het duister”, stelt De Caluwe.

Naast de bestaande maatregelen zoals het dubbele overbruggingsrecht, het uitstel van betaling, de herstartlening en het Vlaams beschermingsmechanisme vraagt Horeca Vlaanderen om creatief te zijn voor een sector die al één vol jaar effectief op slot zit.

“Nu moet je out of the box durven denken. Als we zeker weten dat heropstart niet voor datum X kan, dan kan je eigenlijk het bedrag van het beschermingsmechanisme berekenen en bijvoorbeeld meteen uitbetalen. Daarnaast is nachtleven ook cultuur. Dus moet bekeken worden of we van daaruit een herstelplan kunnen voorzien. Zoals bijvoorbeeld een tussenkomst als je Belgisch artiestentalent boekt in de heropstart en een brede promotiecampagne of een voorschotregeling zoals bij de festivals. En indien bij de heropstart van de horeca in mei een RSZ-korting en mogelijke verlenging van de btw-verlaging gegeven wordt, moeten ook clubs bij hun allicht latere heropstart hier pro rata mee van kunnen genieten. Laten we nu creatief zijn voor hen, net zoals de nacht dat al die jaren voor ons was”, roept De Caluwe op.


In memoriam - Belgian scene

We steunen ook mee de oproep van veel van onze leden om op zaterdag 13 maart een symbolisch en coronaproof herdenkingsmoment te houden aan de gesloten clubdeuren. Daarmee willen de nachtclub- en discotheekeigenaars de aandacht vestigen op 1 jaar onafgebroken, verplichte sluiting van discotheken en nachtclubs in ons land.

Horeca Vlaanderen