Trend zet zich verder: feestdagen buitenshuis vieren kan niet (meer) overal

Van plan om op kerstdag gezellig op restaurant te gaan met de familie? Of heb je zin om oudjaar te vieren in jouw favoriete dorpscafé? Dan ga je toch best op voorhand na of de horecazaak geopend is. Uit de meest recente ledenbevraging bij de restauranthouders en café-uitbaters van Horeca Vlaanderen blijkt dat iets meer dan de helft aangeeft hun zaak te sluiten tijdens de eindejaarsperiode.

eindejaar.JPG


Hoewel de hoogdagen van de eindejaarsperiode dit jaar weer op een weekdag vallen, wordt de trend van de afgelopen jaren gewoon verdergezet. 53% van de ondernemers die deelnamen aan onze jaarlijkse rondvraag geven immers aan gesloten te zijn. Een kleine minderheid van hen voorziet wel een afhaalmenu. Maar waar kan je tijdens de eindejaarsperiode dan wel terecht in de horeca?

Op Kerstavond kan je terecht bij 32% van de horecazaken. Op Kerstdag openen 44% van de ondernemers die deelnamen aan de enquête hun deuren. Kerstavond en kerstdag zijn traditioneel dan ook dagen die vaker thuis, onder de familie worden gevierd dan buitenshuis, in de horeca.

Tijdens de jaarwisseling liggen de kaarten in lijn met de kerstdagen. Op Oudejaarsavond zet 35% de cava koud. De dag nadien even bekomen? Weet dan dat slechts iets meer dan één op drie zaken gasten verwelkomen op de eerste dag van het nieuwe jaar.

Opmerkelijk is wel dat, ondanks de lage openingscijfers, 22% van wie de deuren tijdens de feestdagen opent, aangeeft reeds zo goed als volzet te zijn.

Personeel is opnieuw reden tot sluiting

Waarom beslissen zaakvoerders nu om hun deuren te sluiten tijdens de eindejaarsperiode? De voornaamste reden is opnieuw personeel. Horeca-uitbaters willen enerzijds hun medewerkers laten genieten van de feestdagen met vrienden en familie (34%), maar vrezen ook voor te hoge personeelskosten (30%) of ze vinden gewoonweg niet voldoende personeel (23%).

Bij de horecazaken die de deuren openen lopen de reservaties als een trein. Al blijft de zoektocht naar personeel op die dagen eveneens voor de uitbaters van die zaken een uitdaging. Daarom dat we vanuit Horeca Vlaanderen al langer vragen om werken lonender te maken, onder meer door een verhoging van het aantal bruto-netto overuren”, aldus Matthias De Caluwe, CEO van Horeca Vlaanderen.

Andere redenen die aangegeven worden door horecaondernemers is dat ze sowieso steeds gesloten zijn tijdens de eindejaarsfeesten (30%), de feestdagen vallen op hun vaste sluitingsdagen (12%) en hun zaak openhouden niet voldoende rendabel is (19%).

Om te besluiten, wie de feestdagen buitenshuis wilt vieren, gaat best tijdig na of hun favoriete restaurant en café open is tijdens de aankomende eindejaarsperiode. En vooral, leg snel die reservatie vast om zeker te zijn van een plekje.